Iniekcja wilgotnego muru

(Przetłumaczone przez GoogleTranslator)

AquaStop Cream®

aquastop cream

Iniekcja wilgotnego muru

AquaStop Cream®

Istnieje kilka rodzajów wilgoci w domu, my skupimy się na wilgoci, która powstaje poprzez kapilarne zawilgocenie przez system kapilarny muru. W ten sposób wilgoć przechodzi z podziemnych części budynku do części nadziemnych. Wilgoć w murze nie tylko obniża komfort mieszkania poprzez tworzenie nieestetycznych map, łuszczenie się farby i degradację tynku, ale także pogarsza zdolności izolacyjne konstrukcji. Wilgotne ściany to także pożywka dla pleśni.

Kapilarnemu podnoszeniu się wilgoci poprzez mur zapobiega dodatkowa izolacja pozioma, którą można łatwo wykonać samodzielnie. Szczególnie w starszych domach prawie każdy spotka się z wilgocią w murach, ponieważ większość z tych domów ma starą izolację lub nie ma jej wcale. Wykonywanie podcięć ścian liną diamentową lub zakopywanie blach stalowych to operacje trudne i nie zawsze możliwe.

Natomiast łatwym i skutecznym zabiegiem jest iniekcja zawilgoconych murów systemem AquaStop Cream. Jest on wstrzykiwany do ściany przez szereg otworów, z których dalej rozprzestrzenia się przez wszystkie porowate materiały, aż utworzy ciągłą polimerową warstwę hydroizolacyjną, która stawia opór wodzie i zapobiega jej przenikaniu. Niektórzy eksperci mówią o membranie, inni o osłonie. Żywotność określa się na około 30 lat.

Iniekcja wilgotnego muru

Wilgotność jako zaleta

Tak zwana iniekcja kremowa jest tak naprawdę ulepszoną wersją iniekcji płynnej, która ma kilka poważnych wad, m.in. jest ograniczona przez zbyt dużą wilgotność muru. Z kolei emulsja silanowa wymaga wilgoci do rozprzestrzenienia się i dlatego nie przeszkadza jej niezwykle wilgotny mur. Jeśli ściana jest zbyt sucha (profilaktyczne spoinowanie przestarzałej izolacji), trzeba ją zwilżyć wodą lub specjalnym roztworem (akceleratorem).
Skoncentrowany roztwór o kremowej konsystencji rozprasza się w murze dzięki cząsteczkom wody. Zatem nie chodzi o zwykłe zapobieganie przesiąkaniu przez wilgoć, ale o utworzenie chemicznego wiązania z istniejącą wilgocią. Jest to duża zaleta w stosunku do płynnych iniekcji. Kolejna to logiczna aplikacja, podczas której spoinowanie nie musi być wykonywane ciśnieniowo, ale krem może być nakładany, np. za pomocą konwencjonalnego pistoletu do wytłaczania, bez ryzyka wyciekania z otworów.

Wilgotność jako zaleta

Jak postępować

Możesz postępować na trzy sposoby – możesz skorzystać z firmy oferującej pełną obsługę, możesz część prac wykonać sam, a resztę pozostawić specjaliście lub możesz wszystko zrobić sam i zaoszczędzić sporo pieniędzy. My, jako producenci emulsji silanowych, zapewniamy doskonały serwis informacyjny w celu osiągnięcia perfekcyjnych wyników nawet przy wykonaniu przez całkowitych amatorów.
Renomowana firma z dobrymi referencjami może wykonać iniekcje w bardzo krótkim czasie, stosuje sprawdzony system oraz oczywiście dostaje za to wynagrodzenie. Przy nieznanej firmie niestety jakość może zależeć od tego jak rzemieślnik się wyśpi. Wtedy konieczna jest dokładna kontrola wykonanych prac. Ze względu na swoją prostotę, cała operacja zależy przede wszystkim od precyzji.
Sposób wykonania zależy od tego czy budynek jest podpiwniczony czy nie. Jeśli nie jest, produkt musi być stosowany powyżej poziomu podłogi, w przeciwnym razie może dojść do mostkowania i wilgoć z gruntu będzie przenikać do ścian przez podłogę. Wiercić od wewnątrz lub od zewnątrz na zalecanej wysokości nad podłogą (maksymalnie do 100 mm).
Jeśli budynek jest podpiwniczony, iniekcja może być wykonana powyżej poziomu gruntu zewnętrznego, niezależnie od wysokości posadzki. W tym przypadku wiercenie odbywa się z zewnątrz, dzięki czemu całkowicie wyeliminowane jest nieprzyjemne zanieczyszczenie wnętrza. Przy założeniu, że w wykopie zostanie wykonana pionowa hydroizolacja muru, możliwe jest wykonanie szlamu w podpiwniczeniu bezpośrednio pod posadzką, czyli poniżej poziomu gruntu, ponieważ pionowa hydroizolacja zapewni, że wilgoć nie będzie przenikać powyżej wykonanej przesłony.

wykonanie iniekcje muru

Wykonanie

Zdegradowany tynk jest usuwany z murów. Jeśli jest solidny i przylega do ściany, a jedynie jest wilgotny, ale bez wykwitów solnych, to nie trzeba go usuwać. W przepisowej odległości od podłogi lub gruntu należy wywiercić szereg otworów o odpowiedniej średnicy (14 mm). Odległość między otworami nie powinna przekraczać 120 mm dla muru ceglanego 100 mm, a dla kamienia lub muru mieszanego do 80 mm.
W przypadku muru z cegły zaleca się wykonanie otworów w złączach. Wiercenie poziomo przynosi efekty odwrotne do zamierzonych i nie jest już wykonywane. Długość otworów musi być o 30 mm do 40 mm krótsza od grubości ściany (jeśli pozostał tynk, obejmuje to również tynk). Otwory mogą być wykonane przez nierówne ściany. Ułatwia to kolejną operację, czyli czyszczenie otworu sprężonym powietrzem. Przed nałożeniem kremu należy jednak zatkać otwory przelotowe na jednym końcu zatyczkami, które również produkujemy i które jako pierwsi wprowadziliśmy na rynek. W przypadku czyszczenia, wydmuchiwanie jest lepsze niż odkurzanie odkurzaczem przemysłowym. To nie tyle drobne drobinki, przez które krem miałby wnikać, co raczej większe kawałki, które uniemożliwiałyby zwinięcie tubki aplikacyjnej. Po oczyszczeniu otworów przyszła kolej na aplikację emulsji. Powinno to wypełnić całą objętość otworu od końca do ujścia.

Niektórzy producenci dopuszczają również aplikację w kierunku przeciwnym, czyli od ujścia otworu bez długiej rurki aplikacyjnej, ale tylko w przypadku cieńszych ścianek lub jako drugi etap wypełniania opisanego w poprzednim akapicie. Po wypełnieniu otwory zatykamy korkami styropianowymi lub szybkowiążącą zaprawą cementową, nie gipsem – jest on higroskopijny i może wchłaniać wilgoć z powietrza.

Zgodnie z instrukcją, po pewnym czasie – zależnym od początkowej wilgotności i tempa wysychania – mur można otynkować i pokryć warstwą AquaSalt Stop, która zapobiega transportowaniu soli przez wilgoć resztkową w murze do nowo wykonanego tynku.

wykonanie iniekcje muru