Instrukcja, jak pozbyć się pleśni w domu

(Przetłumaczone przez GoogleTranslator)

AquaStop Cream®

aquastop cream

Instrukcja, jak pozbyć się pleśni w domu

AquaStop Cream®

W wielu czeskich domach tworzy się pleśń, która najczęściej powraca w sezonie grzewczym i pojawia się nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również mieszkaniach. Mówi się, że średnio co piąta osoba w naszym kraju żyje w wilgotnym i zagrzybionym środowisku, co oznacza, że około 2 0140 000 ludzi żyje w niezdrowych warunkach. W najlepszym przypadku pleśń tworzy się tylko na wewnętrznej stronie muru. W najgorszym – może zaatakować także meble, dywany i podłogi. Ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka, gdyż wywołuje reakcje alergiczne, astmę oraz inne poważne choroby. Dlatego bardzo ważne jest, aby zająć się nią odpowiednio wcześnie, ponieważ ryzyko pojawienia się jej w mieszkaniu jest wysokie. W każdym domu są wilgotne miejsca i właśnie tam panują idealne warunki do rozwoju i rozmnażania się grzybów; powstają zarodniki, które są bardzo małe i lekkie i łatwo przenoszą się z powietrzem na duże odległości.

Instrukcja, jak pozbyć się pleśni w domu

Pleśnie i ich wpływ na organizm człowieka

Pleśnie w gospodarstwach domowych mogą mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie człowieka nie tylko ze względu na reakcje alergiczne, problemy z astmą, ale także choroby grzybicze i inne. Pleśń zawiera zarodniki, które są poważnymi alergenami. Substancje chemiczne wydzielane przez grzyby mogą uszkadzać błony śluzowe dróg oddechowych, podrażniać oczy oraz błony śluzowe nosa i gardła, powodować bóle głowy, a także podrażniać naszą skórę.

Instrukcja, jak pozbyć się pleśni w domu

Najbardziej podatne miejsca na powstawania pleśni

Miejscami najbardziej zagrożonymi pleśnią są te, w których występuje duża wilgotność powietrza, wilgotne mury bez dodatkowej izolacji przed wilgocią gruntową np. w postaci AquaStop Cream®, miejsca, w których nie ma wystarczającej wymiany powietrza, pomieszczenia, w których suszona jest bielizna, lub kuchnie, w których gotowanie odbywa się bez użycia pochłaniacza. Z powyższego wynika, że największe nagromadzenie i tworzenie się pleśni występuje w łazienkach i kuchniach lub pomieszczeniach służących jako suszarnie. W tych pomieszczeniach temperatura przekracza 23 stopnie Celsjusza, a wilgotność z łatwością przekracza 70%.

Instrukcja, jak pozbyć się pleśni w domu

Zapobieganie powstawaniu pleśni

Skuteczną i sprawdzoną od lat metodą jest zapobieganie tworzeniu i powstawaniu pleśni poprzez zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach. Dzięki temu następuje przewietrzenie nagromadzonej wilgotności powietrza, która ma największy wpływ na powstawanie pleśni. W przypadku wilgotnego powietrza można sięgnąć na przykład po wentylator, ale głównym i najważniejszym środkiem zapobiegawczym jest prawidłowe otwieranie wszystkich okien i intensywne wietrzenie. Innym skutecznym środkiem może być usunięcie źródła wilgoci – zbyt dużo roślin czy akwarium z rybami. Warto gotować z włączonym pochłaniaczem, unikać suszenia ubrań w pomieszczeniu, odsuwać meble dalej od ściany, a także naprawić niedziałającą lub uszkodzoną izolację. Bardzo ważnym elementem zapobiegania jest również usuwanie pleśni. Sam biocyd może być tylko rozwiązaniem tymczasowym, dlatego tynki w miejscach, w których występuje pleśń, należy usunąć, a następnie wykonywać je od nowa. Jeśli jednak nie interesuje nas to rozwiązanie, należy dokładnie usunąć pleśń i użyć produktu wysokiej jakości, patrz e-sklep, który likwiduje pleśnie i jednocześnie działa zapobiegawczo przed dalszym ich występowaniem.

Instrukcja, jak usunąć pleśń ze ściany

  1. Przed przystąpieniem do usuwania samej pleśni przygotuj środki ochronne – rękawice, okulary ochronne, maskę lub respirator, aby uniknąć wdychania zarodników pleśni. Nie zapomnij też o starych ubraniach, które również będą przydatne.
  2. Najpierw zwilż letnią wodą obszar dotknięty pleśni. Można dodać wodę z dezynfekcją, ale przede wszystkim zwilż obszar, aby zarodniki pleśni nie rozprzestrzeniały się dalej w powietrzu po mieszkaniu. Za pomocą czystej nieużywanej wcześniej gąbki zwilż ścianę wokół miejsca pleśni plus obszar wokół – co najmniej 15 cm.
  3. Zeskrob obszary dotknięte pleśnią szpachelką murarską lub szczotką drucianą. Obszary z dużym nagromadzeniem pleśni lepiej zeskrobać lub usunąć do surowego muru. Procedurę można powtórzyć kilka razy.
  4. Sprawdź miejsca z uszkodzonym tynkiem. Zazwyczaj są to miejsca z wybrzuszeniami na tynku lub korozją samego tynku. W miejscach tych może występować nadmierna wilgoć podciągająca z podłoża domu. Wskazane jest usunięcie pleśni i natychmiastowa renowacja w tych obszarach, ponieważ to właśnie tam istnieje zwiększone ryzyko powstania pleśni w przyszłości.
  5. Jeśli zamierzasz odnowić mur tylko powierzchniowo, zaleca się zastosowanie powłoki termoizolacyjnej ze składnikiem grzybobójczym, patrz e-sklep. Przy ponownym tynkowaniu wskazane jest najpierw dodatkowe zaizolowanie muru za pomocą AquaStop Cream®, a następnie tynkowanie tynkiem do mokrego muru przy użyciu AquaSan Porosity®.

 

Instrukcja, jak pozbyć się pleśni w domu

Nie wszystkie produkty przeciwgrzybicze są odpowiednie

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeciwgrzybiczych, które różnią się głównie tym, czy zawierają chlor, czy nie. Uważaj na produkty zawierające chlor, gdyż walka z pleśnią może okazać się walką z wiatrakami. Chlor po pewnym czasie zamienia się w sól, sól jest higroskopijna, a to oznacza, że tynk w miejscu naprawy z czasem wchłonie w siebie wilgoć z powietrza. Natomiast wilgoć w tynku to idealne miejsce do rozwoju pleśni. Jeśli więc szukasz najbardziej odpowiedniego preparatu zapobiegawczego, a także skutecznego do walki z pleśnią, skontaktuj się z naszymi doradcami lub od razu kup polecany przez nas produkt.