Problem zawilgoconego muru można rozwiązać samodzielnie

(Przetłumaczone przez GoogleTranslator)

AquaStop Cream®

aquastop cream

Problem zawilgoconego muru można rozwiązać samodzielnie

AquaStop Cream®

Zawilgocony mur może być źródłem poważnych kłopotów dla każdego właściciela nieruchomości, który zauważył wilgoć w domu. Taka sytuacja ma nie tylko negatywny wpływ na konstrukcję całego budynku, ale również szkodzi zdrowiu jego mieszkańców. Dlatego należy bezwzględnie walczyć z pleśnią, wilgocią w murze i tynku oraz wykwitami soli na murze. Firma TRUMF sanace s.r.o. oferuje rozwiązanie tego problemu poprzez wykonanie samodzielnej iniekcji muru, a przy okazji można usunąć inne przyczyny zawilgocenia muru.
Problem zawilgoconego muru

Dostępnych jest wiele rozwiązań mających na celu usunięcie zawilgocenia muru.

Dodatkową izolację można zastosować za pomocą kilku mniej lub bardziej wymagających technologii. Przykładem jest podcinanie muru czy wbijanie płyt chromo-niklowych w ciągłe spoiny. Metody te są wprawdzie skuteczne, ale jednocześnie wymagające zarówno pod względem statyki budynku, jak i potrzeby poniesienia wysokich kosztów. Nie dotyczy to jednak iniekcji, która nie jest czasochłonna, nie wpływa na statykę budynku, a co najważniejsze można ją przeprowadzić samodzielnie, co pozwala zaoszczędzić niemałe środki, które należałoby przeznaczyć na firmę remontową. Oszczędności mogą sięgać dziesiątek tysięcy złotych, więc już teraz warto założyć kombinezon, wypożyczyć wiertarkę i kupić niezbędne materiały i sprzęt.

Najbardziej odpowiednie materiały do iniekcji muru przed kapilarnym podciąganiem wilgoci.

Podczas wielu lat pracy próbowałem wielu materiałów iniekcyjnych, mniej lub bardziej skutecznych, ale kremy do iniekcji zawsze się sprawdzały. Zakładając, że pracownik wykonujący iniekcję robi wszystko poprawnie, przestrzega wszystkich procedur technologicznych i nie przyspiesza napełniania, gwarancja sukcesu wynosi tylko 70%. Nie należy uwzględniać tylko czynnik ludzki i jakość wykonanej pracy. Ogromną rolę w skutecznej walce z wilgocią w murze odgrywa również preparat iniekcyjny, który ma być zastosowany do muru. Ja zaczynałem od stosowania płynnych preparatów hydrofobowych, ale miały one jedną dużą wadę. Jeśli w murze znajdowały się pustki, prawie niemożliwe było nasycenie muru preparatem w całym przekroju i długości iniekcji. Płynny preparat iniekcyjny ściekał przez pustki do pomieszczenia i reklamacja była pewna. Niestety nie mogłem tego wiedzieć ani przewidzieć w tym momencie. Po około pięciu latach zdecydowaliśmy się przejść na iniekcje kremowe. Dzięki pierwotnej, większej gęstości kremów problem z pustkami w murze został rozwiązany. Zaletą kremów jest bowiem ich gęstość, a także fakt, że częściowo nie podlegają grawitacji, jak również to, że kurtyna hydrofobowa nie tworzy się w momencie napełniania, lecz podczas dyspersji kremu, co zależy od wilgotności muru, temperatury i porowatości materiału, ale zawsze trwa co najmniej 2–6 tygodni. Przez cały ten czas mur jest nasycany, aż krem całkowicie zniknie z otworów, tworząc w ten sposób zwartą i kompletną barierę hydrofobową w całym przekroju iniektowanego muru. W przypadku kilkuset budynków, w których wykonywałem iniekcję murów przeciw wilgoci, AquaStop Cream®  zawsze okazywał się najbardziej niezawodny.

Wtrysk do murów

Procedura iniekcji murów przeciw wilgoci

  1. Przygotowanie placu budowy, a następnie muru – zapewnij wystarczającą przestrzeń roboczą wokół muru, który będzie iniektowany. Usuń tynk powyżej granicy widocznych uszkodzeń do wysokości równej grubości muru, np.: mur ma grubość 500 mm, a mapa wilgoci osiąga wysokość 800 mm, należy więc skuć tynk do wysokości 1,3 m. Nie zapomnij o zeskrobaniu spoin do 20 mm i oczyszczeniu muru na sucho. Możesz do tego użyć na przykład szczotki drucianej.
  2. Nawiercenie muru na całej długości i szerokości – jeśli chcesz, aby iniekcja była skuteczna w dłuższej perspektywie, nie lekceważ odległości osiowych między otworami ani średnicy wiertła. W praktyce najlepsze okazały się rozstawy otworów maksymalnie do 100 mm i średnica wiertła 14 mm, chociaż AquaStop Cream®  bardzo dobrze rozprowadza się w murze, od osi otworu w promieniu do 150 mm. Trzymaj się zalecanych przez nas długości, wszystko opracowaliśmy na maksymalną skuteczność. Po zakończeniu wiercenia przedmuchaj otwory sprężonym powietrzem. Nie jest to jednak konieczne w przypadku kremu AquaStop Cream® i jego rozprzestrzeniania.
  3. Można rozpocząć aplikację kremu – przygotuj krem iniekcyjny AquaStop Cream® w pistolecie do aplikacji lub pompce i włóż rurkę aplikacyjną do końca otworu. Wywiercony otwór zacznij powoli wypełniać aż do ujścia, pamiętając, że otwór musi być dokładnie wypełniony w całej jego objętości. Rurkę aplikacyjną należy zawsze oczyścić z brudu i resztek muru.
  4. Po zakończeniu aplikacji – uszczelnij wszystkie otwory w murze obwodowym naszym korkiem z polistyrenu ekstrudowanego. Korek zapobiega tworzeniu się mostków termicznych w okresie zimowym, dzięki czemu wilgoć nie będzie się skraplać w miejscu otworów w niewentylowanym pomieszczeniu. Po zakończeniu iniekcji wilgotnego muru i zatkaniu otworów należy zastosować podkład antysolny – AquaSalt Stop®, a następnie tynk naprawczy lub tynk do mokrego muru AquaSan Porosity®.